Garbusis architektas pyktelėjo (papildyta)

Pagrindinis > Šokis ir visuomenė > Garbusis architektas pyktelėjo

Kauniečiams gerai žinomas architektas A. Karalius savo straipsnyje  Interneto tinklapyje "pilotas.lt" ir socialiniuose tinkluose atvirai pyksta ant Kauno Lindyhoperių bendruomenės.  Kaip yra žinoma, Kauno svingo muzikos ir Lindyhop'o mylėtojai kiekvieną trečiadienį renkasi pasišokti į Kauno miesto sodą ir šoka šalia paminklo skirto R. Kalantos atminimui. Lindyhoperiai šoka, restorano "Miesto sodas" lankytojai ploja, žiūrovai žiūri ir trepsi į ritmą, užsieniečiai fotografuoja ir yra maloniai nustebinti miesto gyvybe ne savaitgaliais. Tad kuo gi pasipiktinęs garbusis Architektas?

Iš A. Karaliaus straipsnio: 

"Tačiau ir mūsų „pagrindinėse“ gatvėse iškalbingos egzotikos netrūksta. Argi neįdomu  EuroBasket  finalų laukiančiame Kaune pasivaikčioti vienintele šalyje Laisvės alėja nuo Apylinkės teismo alėjos pradžioje iki Apskrities vyriausiojo policijos komisariato daboklės alėjos pabaigoje ir stebėti, kaip būrelis kauniečių linksmai sau trypia gatvės šokius ant... Romo Kalantos paminklo. Tikiu, kad aštuoniolikmečio, 1972-aisiais paaukojusio savo gyvybę dėl Lietuvos laisvės, paminklas šiandien tapo šokių aikštele bendraamžiams ne todėl, kad juos pripumpavo M.Golovatovo kolegos. Greičiausiai todėl, kad šiandien, lėkštam pragmatizmui iš daugelio lietuvių sąmonės išstūmus bet kokius dvasinius idealus, vietos tautiniei savimonei nebeliko ir tą vakuumą netruko užpildyti infantilus nihilizmas.  Tai juntama ir viešame gyvenime, ir, žinoma, gatveje."

Straipsnio autoriaus nuomone prie R.Kalantos paminklo šokti negalima, o tie, kurie tai daro yra lėkšti pragmatikai neturintys dvasinių idealų, vietoje jų tautinės savimonės tvyro vakumas, ir aplamai jie yra infantilūs nihilistai. Į ką gerb. A.Karalius ir bandė atkreipti Kauno policijos dėmesį.

Šokėjams pasisekė, kad Kauno policininkai šį kart sureagavo ramiai. Pritariančiųjų tarpe yra ir memorialo autorius R. Antinis jaunesnysis. Jo nuomone ši vieta ir skirta jaunimo susirinkimams ir čia turėtų būti grojama, skaitomos eilės, šokama ir dainuojama. Turime ir gausybę teigiamų Kauniečių atsiliepimų, bei komentarų socialiniuose tinkluose. Vienas jų:

Nijolė Grinevičiūtė rašė:

"Nežinau, kiek metų Audriui Karaliui, pasipiktinusiam šokiais „ant“ Romo Kalantos paminklo. Ko gero, mažiau negu man – kai 1972-ųjų pavasarį Kaune susidegino jaunuolis, protestavęs prieš sovietų okupaciją, buvau Vilniaus universiteto pirmakursė. 
Tada ir mes degėm – noru parodyti, kad pritariam, palaikom, žavimės. Milicija grandinėmis supo susibūrusius Miesto sode prie Muzikinio teatro ir vežė į Sporto halę – jokioje areštinėje nebūtų tilpę šimtai jaunų žmonių. 
Mano vaikystės draugę Dalę Kajokaitę prilupo „bananais“, nes ji nenorėjo leistis vedama kaip avis. Mušė visus, buvo duotas nurodymas sulaikyti tuos, kurie kalbasi būreliais daugiau negu po tris... 
Tai buvo mano kartos revoliucija, protų ir jausmų revoliucija, pirmajai sovietmečio kartai grąžinusi laisvės jausmą, drąsą, tikėjimą, kad kova nesibaigė kartu su partizanų karo nuslopinimu. Po šito pavasario mes buvome kitokie – bent Vilniuje – gal truputį nacionalistai, gal šiek tiek cinikai, bet drąsesni, veiklesni, angažuoti. Tikrąją Lietuvos laisvę mano karta pasitiko su džiaugsmu – išsipildė!
Nėra Kaune gražesnio paminklo jai, Laisvei, už tą, kurį Robertas Antinis jaunesnysis sukūrė R. Kalantai. Ugnyje išdegę akmenys, istorijos suguldyti jo žūties vietoje, per vasarą miegantys žalioje vejoje tarp sulaukėjusių saulučių – tik taip ir gali įsivaizduoti aukos prasmę: akmuo į Tėvynės pamatus, amžinas akmuo, žemės akmuo...
Buvo aistringų šito paminklo kritikų: čia turi stovėti obeliskas, skulptūra, monumentas. Kad galėtum padėti gėlių, atsistojęs prie postamento išrėžti kalbą, įsiamžinti fone. 
Kartai, kurią pažadino R. Kalanta, obeliskų nebereikia. Mūsų toks likimas – akmenys Lietuvos statybai. Apdegę akmenys, laukų akmenys, gatvių grindinio akmenys. Kai buvo atkurta Nepriklausomybė   , dar buvome pakankamai jauni ir tinkami statybai. 
Gal tą, gal kitą vakarą, kaip ir A. Karalius, ėjau Laisvės alėja. Ant paminklo akmenų sėdėjo linksmi jauni žmonės, po veją lakstė vaikučiai. Skambėjo muzika, ir keturios-penkios poros pasikeisdamos ant Laisvės alėjos plytų gražiai šoko gatvės šokius. Šoko įsijautę, improvizuodami, švytinčiais Laisve veidais. Sustojau. Nenorėčiau prisipažinti, kad akis užtemdė ašaros. Nieko gražesnio čia nebuvo tekę matyti, nors kasmet Vėlinių vakarą Kauno jaunimas žvakutėmis išdėsto žodį „Laisvė“, pastovi tamsoje, padeda mažutę trispalvę...
Šitas šokis buvo daugiau nei minėjimas, vainikas, „Tautiška giesmė“...
Čia šoko mūsų Laisvė – jauna, laiminga, nevaržoma, kupina vilties ir svajonių. Viso to, už ką pasiaukojo R. Kalanta. Šoko jo bendraamžiai, nežinantys, kad prieš tris dešimtmečius ne tik nebuvo galima šokti Laisvės alėjoje: studentams prievarta nukirpdavo ilgus plaukus, svarstydavo posėdžiuose už džinsų ar platėjančių kelnių dėvėjimą, naktį galėjo paprašyti parodyti pasą...
Jei tą vakarą jis, mūsų ir jų, šokančiųjų, bendraamžis būtų pažvelgęs iš Aukštybių, jo širdis būtų šokusi kartu – laisvos Lietuvos Laisvės alėjoje. 
Prie jaunimo sustodavo praeiviai, nulipdavo nuo dviračių važiuoti. Matyt, mes visi norėjome būti šito pavakarės „performanso“, kaip sako A. Karalius, dalyviai. Tik labai piktam žmogui gali atrodyti, jog paminklas yra stabas. Paminklas yra prasmė. Stabų sovietmečiu buvo pilnas Kaunas. Paminklų nebuvo... 
Ir pabaigai – A. Karalius teisus, kad Lietuvos nesuvaidinsi. Neišvaikysi neblogas pensijas ir socialines pašalpas gaunančių „elgetų“ iš tarpuvarčių, neužklijuosi rusiškai besikeikiančių burnų, neišmėši aplink garsiąją Kauno areną prasmirdusios Nemuno senvagės, neuždengsi visų Laisvės alėją sudarkiusių stiklainių. 
Ir nenugremši pykčio nuo amžinai viskuo nepatenkintų veidų."

Komentarai (0)
privaloma
privaloma (neskelbiama)

privaloma

Šokių kursų paieška ir registracija

Išsirinkite šokių kursų programą ir registruokitės internetu.

Kalendorius / Tvarkaraštis

Pr An Tr Ke Pn Š S
    123
456 7 8910
11 1213 14 151617
18 1920 21 222324
25 2627 28    

Populiariausi straipsniai

Naujienų prenumerata

Draugai

Šokių studijos
hoppers.lt
tpsokiustudija.lt

Kaimo turizmas
zaliojistotele.lt

Muzika
gmgyvai.lt